KLS: Radnički savladao Vojvodinu

21.02.2018.

Kragujevački Radnički nadigrao je Vojvodinu u 19. kolu Košarkaške lige Srbije i slavio preko potrebnu, a sasvim zasluženu pobedu 92:88 (27:24, 24:25, 22:24, 19:15) u uzbudljivih 40 minuta pred oko hiljadu gledalaca u hali Jezero.

Nošeni konstantnom podrškom sa tribina, uz organizovano navijanje Crvenih đavola, Kragujevčani su se izborili za treći trijumf u sezoni i to nad petoplasiranim Novosađanima koji će tek da pokažu svoje ambicije u Super ligi kojoj teže.

Ovom pobedom ekipa Bojana Kusmuka se utvrdila iznad poslednje pozicije na tabeli, gde se nalazi Sloga sa pobedom manje (uz utakmicu manje, u sredu dočekuje Zlatibor).

Dobro su otvorili meč Šumadinci, rano izbili na 7:2, ali su ubrzo imali i prvi veći pad, pa su Vojvođani prešli u vođstvo i čuvali ga do rezultata 11:17. Bio je to jedan od nekoliko perioda jakog presinga gostiju, ali domaćin je odoleo i nije dopustio veći zaostatak. Milosavljević, Kolmen, Jovanović i Beader prave najveću seriju večeri 12:0 za 23:17 u osmom minutu, nakon čega sledi blago opuštanje Kragujevčana, pa je prva četvrtina završena 27:24.

Posle nadmudrivanja početkom druge deonice, u sve vrelijoj atmosferi Jezera Kragujevčani materijalizuju prednost domaćeg terena "plusom" od 12 poena - bilo je 48:36 na isteku 16. minuta. Ta zavodljiva prednost ličila je na onu protiv Vrščana, što je pozivalo na oprez, i struke i igrača - a na kraju su ipak pokazali da su se poučili. Dok je koncentracija u redovima Radničkog bila u padu, Vojvodina koristi da serijom 7:0 priđe na 49:45, na kraju i da osvojio ovaj period 24:25, pa je rezultat posle 20 minuta bio 51:49. Dramatičan odnos skokova 16:32 domaća ekipa, ipak, nije skupo platila.

Drugi deo ovog okršaja doneo je nekoliko rezultatskih "amplituda", razmenjivali su se vezani poeni obe strane. Košarka je bila sve uzbudljivija, a uz "grmljavinu" sa tribina činila je ovo kolo najboljim u sezoni, kada je reč o učešću Radničkog. Vezanim trojkama Beadera, Milosavljevića i Kolmena Kragujevčani su se odvojili na 60:50, vodili su i 69:59, međutim gotovo inferiorni ispod obruča pretrpeli su završnu seriju gostiju 8:0 kojom im je preoteto vođstvo - 71:73. U poslednjem minutu ovog kvartala Jovanović pogađa za egal 73:73, pa su ekipe krenule u završi period kao u produžetak od 10 minuta.

Pošto su Jovanović i Milosavljević ušli hrabro u duele i pogodili za 77:73, sasvim je popustila odbrana domaćina, pa Vojvodina poslednjom serijom 9:0 prelazi u najveći "plus" od sedam poena - 77:84 (tekao je 36. minut). Poslednja tri i po minuta pokazala su lice Kusmukove ekipe koja zaslužuje očuvanje statusa prvoligaša. Ni tradicija od 70 godina postojanja rivala, niti svi elementi igre koji debitanta vuku u ponor poraza, nisu pokolebali igrače Radničkog da zbiju redove i urade najbolje što znaju. Najpre je odgovornost preuzeo Jovanović i vezao četiri poena, zatim je Lalović skok u napadu pretočio u poene, da bi opet popularni "Munja" poentirao za vraćanje vođstva Šumadinaca 85:84 sredinom 38. minutu. U preostala dva i po minuta gostima je pošlo za rukom da izjednače u dva navrata - 85:85 i 88:88, ali ne i da ponovo imaju preimućstvo. U završnih 15 sekundi praktično "meč viner" Jovanović daje tri poena iz dve akcije, između čega je Kolmen imao blokadu za ključni posed lopte, pa je ostvarena pobeda-prvenac u drugom delu sezone, što je iznedrilo radost navijača kao u najsrećnijim danima kragujevačke košarke.

Trijumf je još širih razmera ako se uzme u obzir da je Vojvodina dominirala u vazdušnim duelima (59:40), imala više uspešnih dodavanja (22:16), bila bolja i u šutu van linije 6,75 metara (11:9), ali je realizacija iz polja (22:19 u korist Radničkog), a posebno bacanja (21/34 spram 17/31), uz srčan pristup Kragujevčana - presudila.

U partiji kojom je vladao timski duh sve vreme, najkorisniji igrač večeri bio je organizator igre Šumadinaca Jovanović - indeks 34: 28 poena (dva poena 10/14) i četiri asistencije. Dvocifreni sa liste strelaca bili su još Milosavljević - 17 poena (trojke 3/4) i Lalović - 13; Beader i Kolmen su dodali po devet, Pavlović šest (uz isto toliko skokova), Popović pet, Demčešen četiri, a Luković poen - uz doprinos nemerljiv statistikom, za kraj serije bez pobede u 2018. godini.

Među pulenima Filipa Soceka, Janjić je opravdao status vođe ekipe - indeks 28: 23 poena (trojke 4/10), 10 skokova. "Dabl-dabl" učinak imao je i Silađi - 15 poena i 11 skokova, a dvocifrenu realizaciju ostvario je još Zarić - 12 poena.